Vay, vaay, vaaayy

Gün geçtikçe meleğim büyüyor ve bizi şaşırtıyor. Dünyaya gelişinin 19. ayı itibariyle dil gelişimi çok hızlanmaya başladı. Hergğn en az 2-3 yeni kelime öğrenir ve her duyduğunu tekrar eder hale geldi. Bu durumu fark eden Hamdiye Ablamız ve babamız, akıllarına gelen her komik kelimeyi ve ifadeyi söylemesi için birbirleriyle yarışıyorlar sanki. Komik kelime nedir diye sorulabilir. Özetle; 20 aylık bir bebeğin illa da bilmesi ve kullanması gerekmeyen kelimeler ve ifadeler diye açıklayabilirim. Örnek vermek gerekirse ifade için abow, kelime olarak da hayat vb . Bunun yanında meleğimin hala basit kelimeleri söyleyemediğine, renkleri hiç bilmediğine dikkat çekmeye çalışıyorum ama beni dinleyen kim!

Cumartesi günü evde yemek olmaması ve de bu duruma ilave olarak yemeklik malzemenin de yetersiz olması nedeniyle pizza söyledik. Tüm çocuklarda geçerli ritüelin tüm adımları kapı çalınır çalınmaz bizde de gerçek oldu. Hemen paylaşmak isterim pek tabii ki:

  1. Kapının zili çalınır. Enis Bora zilin çalma stilini kendince taklit eder: Dinn dan donnn
  2. Enis Bora, bulunduğu ortamdan fişek gibi fırlar. Havaların ısınması, ayağında terlik olmaması ve çorabın altının kayması nedenleriyle yol boyunca bir iki defa dengesini kaybedip düşme tehlikesi geçirir. Neyseki totosu yere yakın da çoğunlukla dengesini tekrar kurar ve hepimizden önce kapıya ulaşır. Pek tabiki kimseyi beklemeden kapının koluna asılır ve açar.
  3. Karşısında pizzacıyı gören Enis Bora, onu işaret ederek “abi” der. Böylece pizzacı da “abi” olduğunu tekrar anımsar.!(Bundan seneler sonra bu yaşlardaki çocukların kendisine amca diyerek seslenmesine ne kadar sinirleneceğini bilse, sevinci daha da artacak ama neyse…)
  4. Konuşmanın tıkandığı tam bu noktada anne/baba kapıya ulaşır, Enis Bora’ya kart uzatarak pizzacıya vermesini söylerler.
  5. Enis Bora ilk defa kendisine söyleneni büyük bir istekle uygular, eline aldığı kartı şöyle bir inceler, pizzacıya verir. Bu esnada yeni bir diyalog başlar: “abi av!” Pizzacı teşekkür ederek kartı alır, ödemeyi yaparken, sevimli olmak için meleğime 1-2 cümle söyler.
  6. Bu noktadan sonra işler akrobatik olarak bizleri zorlar. Pizzacı ürünleri vermek ister, boyunun 1 metreden kısa, ağırlığının da 11 kg’dan az olduğunu hala anlayamamış olan Enis Bora, ağır torba ve kutulara doğru bir hamle yapar. Neyseki 20 ayı aşkın süredir çocuk büyütmekte olan tecrübeli anne ve babası son bir çevik hareketle, ürünleri sapasağlam teslim alırlar.
  7. Pizzacı ile son diyaloğu tabii ki Enis Bora kurar: “Ba baaayyy” ve hemen sonrasında “kapı kapat!”

Buraya kadar yazdıklarım, hikayenin kahramanı değişmekle birlikte (kargocu, tatlıcı, sucu vb) hep aynı akış içinde ilerlemektedir.

Geçtiğimiz pazar günü ise, asıl bomba pizza kutularının tezgahın üstüne konması ile patladı. Artık boyu iyice uzayan meleğim, sıklıkla yaptığı gibi parmak ucunda durdu, pizza kutusunun kapağını açtı. Kutunun içindeki pizzalar tam göz seviyesindeydi o anda. Ve o kalın sesiyle, Mavi Jeans reklamlarına rakip olabilecek bir şekilde tepkisini verdi!

Vay, vaay, vaaayy!

Gürkan da ben de ne kadar süre kahkahalarla güldük, inanın anımsamıyorum. Gürkan bu tepkiyi kesinlikle öğretmediğini söylüyor ki, şaşırtıcı bir şekilde ablası da asla böyle bir şey öğretmediğini iddia etmekte.

Şimdi elimizde ses ve görüntü için son teknolojik ürünler, Enis Bora’nın peşindeyiz. Bu vayi vaay, vaayy’ı muhakkak kayıt altına almak lazım. Sonra da doğruca ver elini Mavi Jeans’in reklam ajansı:)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: