Önce kendi maskenizi takın, sonra çocuğunuzunkini…

Bugün bloğumdaki yazılarımdan bir tanesine gelen yorumla birlikte oğlumun ilk ayları canlandı gözümde. Yorum yapan anne, stresten dolayı sütünün bittiğini söylüyordu. Yazdığı tek bir cümleden bile, ne kadar üzgün ve gergin olduğunu anlamak mümkün. İnanın çok net anladım ve hatta hissettim duygularını…

Daha hamileyken başlamıştım, sütüm çok olsun diye dua etmeye. Sanırım 7 ay boyunca en çok dua ettiğim konuydu bu. Çok şükür ki, dualarım kabul oldu. Miniğime yetecek kadar hatta daha fazla süt ilk aylardan itibaren vardı.

Oğlum tam 4 aylıktı işe başladığımda. Başlangıçta her şey yolundaydı. Ama ne yazık ki bir süre sonra, işteki stres katsayısının arttığı bir dönemde ansızın sütümün miktarı üçte bire düştü. İnanın sütümün bu kadar azalması daha da strese soktu beni. Bu yeni stres, tahmin edileceği üzere sütümün daha da azalmasına neden oldu. Böylece büyük bir sarmalın içinde buldum kendimi ve tek bir sonucu oldu bu sarmalın: sütüm neredeyse bitme noktasına geldi.

Tam o günlerde, uçaklardaki anonslardan bir tanesi geldi aklıma: “Önce kendi maskenizi takın, daha sonra çocuğunuzun maskesini.”

O halde önce ben iyi olacağım, rahat olacağım, huzurlu bir ortamda bulunacağım. Sinirlerime hakim olacağım, pozitif düşüneceğim. İşte de çok fazla gerilmeyeceğim. İşteki gerilimli anları, nefes teknikleri ile bertaraf edip, oğlumu düşüneceğim.

İşte bu yeni düşünce yapısıyla ve herkesin bildiği besin takviyeleriyle sütüm yine eski yeterli seviyelerine çıktı. Miktarın arttığını görünce mutlu oldum, mutlu oldukça her şey yoluna girdi.

Eğer bu yöntemler işe yaramasaydı ne olurdu? Hiçbir şey olmazdı. Sanırım düşünce şeklimizi biraz değiştirmekte fayda olabilir: Oğlumun/kızımın anne sütü aldığı hergün bir kardır. Ama eğer anne sütü içemezse, dünyanın sonu gelmez. Hiç anne sütü almadan büyüyen, serpilen pek çok başarılı insan var.

Bir çocuk doktorumuzun söylediği gibi,

bırakın stresi, çocuğunuzun keyfine varın!

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. cok güzel ve doğru bir yazı olmuş, telkinle insanlar herşeyi daha gzüel hale getirebilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: