Sporcu genç!

Enis Bora’nın enerjisini evde yönetemediğimi farkettiğim günden beri kendisi için çeşitli aktiviteler araştırırken “aquababies” ve “mygym” ile karşılaştım.

Aquababies, suya düşen çocuğun panik olmadan kendini su üzerine çıkmasını öğretmeye yönelik bir program aslında. Yenidoğanların içgüdüsel olarak suyun altında nefes almadan birkaç saniye durabildiği, yaş ilerledikçe bunun unutulduğu ve dolayısıyla tekrar öğrenilmesi gerektiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmış.

Doğrusu ne evimizde havuz var, ne de havuzlu bir yazlığımız. Ama rüzgar surfu yaparken tanışan bir çiftin oğlunun deniz ve havuzdan korkması beni bir miktar üzüyordu. Suyla daha çok haşır neşir olabileceği bir ortam olması açısından bu 5 hafta sürecek programa başladık.

Yarım saat süren ilk dersimizde miniklerimiz, omuzlarımızda normal ve sırtüstü yüzdüler. Sonra aynı yüzme stillerini köpüklerle yaptılar. Bir plastik bardak ile havuz suyunu bizlerin kafasından aşağı boşalttılar biz de onların. Miniklerimizi koltukaltlarından kavrayıp, bir o yana bir bu yana yönlendirerek surf bile yaptırdık.

Ders bitimindeki son egzersiz, suyun altından 1-2 metre yüzme idi. Öğretmen çocukları teker teker alıp okşadıktan sonra annelere suyun altından itti. Enis Bora’nın kriz çıkardığı tek an da işte bu oldu.

Pazar günleri ise 5 haftadır Mygym’e gidiyoruz. İlk deneme dersinde ne kadar tutuk olduğunu anımsadığım miniğimi bu hafta tutabilene aşk olsun. 1 saatlik spor sonrasında “anneeee gitmeyelimmm, son kez kayayım hooop” sözleri kulaklarımdan gitmiyor.

Kaydıraktan kaymak, zorlu merdivenlere tırmanmak, barfikste asılı kalmak en sevdiklerinden. Salıncak zamanı en zor vedalaştığımız kısmı. Bir de serbest oyun zamanı bitince tüm oyuncakları kutusuna kaldırmıyor mu sinir oluyorum! Evde bin tehditle bile toplatamıyorum o oyuncakları ben!!!

Programa başladığından beri yapmaktan korktuğu tek şey trambolin. Kesinlikle içeride birisi varsa zıplamayan, ancak içerisi tamamen boşaldığında giren ve elimi tutmak kaydıyla zıplayan miniğim bir gün bu engeli de aşacak mı dersiniz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: