Pratik öneriler

Eğer siz de bebeğinizi hastanede veya evde ziyarete gelen dostlarınıza süslü şeker ya da çikolata ikram etmek istiyor ve süsleri de kendiniz yapmak istiyorsanız, Kağıthane’de bulunan Euroflora’ya muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. Süsleri yapmanız için A’dan Z’ye herşeyi oradan temin edebilirsiniz. Aynı şekilde babyshower ya da miniğinizin doğumgünü kutlamaları öncesinde de Euroflora’ya gözatmanızda fayda var.

Eğer sizin bebeğiniz de ilk aylarda içtiği sütün fazlasını çıkarıyorsa; aldığı vitamini kusmaması için sütü içmeden verebilirsiniz. Böylece fazla sütü kusarken vitamini kusmasını da engellemiş olursunuz. Diğer bir yöntem de içtiği ya da yediği birşeye karıştırabilirsiniz. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin:)

Eğer süt saklama poşeti kullanıyorsanız, kullanım kılavuzuna aldanıp, tüm havayı dışarı çıkarmayınız. Bir miktar havanın poşette kalması; ilerleyen günlerde sütü çözdürürken poşetin delinip sütün dışarı akmasını engeller.

Eğer bebeğinizin 2 aylık oldu ve verem aşısı yaptırmanız gerekiyorsa, özel hastanelerde aylar öncesinden sıra yazdırmanız gerekiyor olabilir. Eğer beklemek istemiyorsanız “veremle savaş dernekleri”ne başvurabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu aşıyı sadece haftada 1 gün yapıyorlar, gitmeden önce hangi gün yaptıklarını mutlaka kontrol edin.

Eğer bebeğiniz biberonu sevmediyse, alternatif olarak ucu kaşıklı biberon veya küçük kadehler tercih edebilirsiniz. Bunların hiçbiri işe yaramaz ise miniğinizin kaşıkla tanışma zamanı gelmiştir. Başlangıçta, özellikle itme refleksi devam ediyorsa, kaşığa az miktarda besin koymanızı tavsiye ederim.

Bebeğinizle eve geldiğiniz ilk günden itibaren gece-gündüz ayrımını yapmanız, ilerisi için size fayda sağlayabilir. Bu nedenle akşamları karanlık-loş bir ortam gündüzleri ise daha aydınlık bir ortam yaratmakta fayda var. Özellikle ilk ay geceleri çok sık emzirdiğiniz bebeğinizin altını değiştirmek ve gazını çıkarmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ben, geceleri miniğimin uykusunun çok açılmaması için ayaklı lambamızı en kısığa ayarlardım. Tavan aydınlatmasını hiç kullanmadım. Böylece işimiz bitince hala yarı uykulu bebeğim hızlıca uykuya dalardı.

Sakın diş kaşıyıcıları sterilizatöre koymayın, genellikle kullanılmaz hale geliyorlar. En iyisi sıcak su ve sabun ile iyice yıkamak.

Ek gıdaya geçişte bebeğinizin tam bir porsiyonu bitirmeyi öğrenmesi biraz zaman alabilir. Özellikle başta pek çok besinin çöpe gitmesini istemiyorsanız, besinleri buzluktaki küpe dökebilirsiniz. Alın size porsiyonlar. Bebeğinizin yeme miktarına uygun olarak sabahtan buzluktan çıkardığınız besinler hem taze olacaktır hem de ziyan olmayacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: